Akutní výšková nemoc

AHN - akutní horská nemoc (anglicky: AMS - Acute Mountain Sickness) je důsledkem nepřizpůsobení organismu menšímu obsahu kyslíku ve větší výšce. Je přímo závislá na rychlosti výstupu. AHN může dostat každý, kdo se pohybuje ve vyšší nadmořské výšce, bez ohledu na věk, pohlaví, fyzickou kondici nebo předchozí zkušenosti s výškou. Když aklimatizace výrazně zaostává za rychlostí výstupu, objeví se různé symptomy:

Jak poznat AHN?

Ve výšce nad 2500 m nás bolest hlavy plus jeden z následujících příznaků opravňuje k diagnóze AHN:

Jak se vyhnout AHN?

Základním předpokladem je rozumné tempo výstupu, které tělu dá čas na aklimatizaci. Různí lidé se aklimatizují různě rychle a nelze vyvozovat žádné absolutní závěry. Nejlepší je prevence. Následující obecná doporučení většinu osob před AHN ochrání:

Pokud si najímáte nosiče, mějte na paměti, že AHN mohou dostat zrovna tak, jako vy. Nosičům hrozí vysoké riziko závažnějších forem AHN, vzhledem k tomu, že o chorobě mnoho neví, existuje komunikační bariéra a symptomy mohou skrývat ve strachu, že přijdou o práci!

Základní zlaté pravidlo
Dostat horskou nemoc je v pořádku.
Není v pořádku na ni zemřít
.
I. zlaté pravidlo
Každé onemocnění ve větší výšce se považuje za horskou nemoc, dokud se neprokáže něco jiného
.
II. zlaté pravidlo
S příznaky AHN nikdy nepokračujte ve výstupu
.
Váš stav se zhorší a můžete zemřít. To je velmi důležité - i jedna denní etapa představuje velké riziko. Zůstaňte ve stejné výšce, dokud symptomy zcela nezmizí. Když se tak stane, jste aklimatizovaní a můžete pokračovat ve výstupu. Vždy je vhodné sestoupit, rychleji se vám udělá lépe.
III. zlaté pravidlo
Pokud se vám dělá hůře, okamžitě sestupte. NEČEKEJTE DO RÁNA. Okamžitě sestupte na výšku, kde jste se naposledy cítili po probuzení dobře
.
IV. zlaté pravidlo
Nikdy nenechávejte osobu s AHN o samotě
.
Osobám s AHN se může přitížit, mohou potřebovat pomoc při sestupu nebo nepoznají, že se jejich stav zhoršuje. Rizikovým faktorem u AHN je také dehydratace.

Podle MUDr. Ivana Rotmana a dr. Thomase E. Dietze. Přeložil Pavel Kopáček.
Poděkování dr. Davidu Shlimovi z kliniky CIWEC v Káthmándú za myšlenku „zlatých pravidel“.

Pokračování:NahoruNa začátek stránky Počet přístupů na tuto stránku: 955 Zpět na úvodní stránkuzpet