Příhody pana Bragliho

aneb
nová výroční cena HK Vyšehrad

Začalo to tak nevinně, však to znáte! Slunečný den na našem srazu v Ádru, sedíme pod skalami v okolí Milenců a po dnešní noci nevíme, jak „polezem“ - jestli po čtyřech nebo po skalách. Tu se nám zjevil poprvé sám pan Bragli a pravil památnou větu: „To si dej, to je pěkný,“ tak totiž vždy začíná jeho projev, „je to jenom za pět s hvězdou, je tam kruh, paráda!“ Co bych to nezkusil, pan Bragli se jevil sympaticky. Cesta zase moc sympaticky nevypadala, ale určitě ten človíček ví, co mluví. Pak začalo sápání mokrou spárou s vypětím sil ke kruhu, zachráněnej holej… pak dál sedřený ruce a pokus vrazit do tý širočiny něco jako dětskou hlavu (neúspěšně), komínem na vrchol (tam nemůžeš spadnout), odřený kotníky, strašný funění, a nahoře dvě možnosti:

 1. Umřu, protože se mi nedostává dech
 2. Umřu, protože se asi pozvracim

Po návratu dolů jsem promptně pana B… vyhledal. „Hele, lezl jsi to?“ zněla dost naštvaná otázka. „No, ještě ne, ale chystám se na to, je to super linie, moc se mi to líbí!“ Raději jsem mlčel a šel si lehnout na sluníčko a seškrabovat mech z lezeček, sedáku a dalšího matroše.
Když se mi to rozleželo v hlavě zjistil jsem, že jsem tohoto pána již několikrát potkal třeba v Příhrazech, když mi poradil něco za VII s * z čehož se vyklubal výstup, kde bylo opravdu vše - mechem zalitá spára, solivý kosolík, solivá bříška, jištění za kořen, širočina zakončená vodorovným plazením a na závěr spára na pěst. Završeno bouřkou na vrcholu. Tak to chodí, haj hou.
Pan B… se zjeví skoro všude, kde se leze. Umí se dobře maskovat a tak pokaždé vypadá trošku jinak, ale jakmile prohodí to své „To si dej, to je dobrý,“ vím, na čem jsem. Stejně se mi však někdy stane, že jeho svodům neodolám a pak toho krutě lituji, vibrujíc pět metrů nad kruhem ve vrcholovém rajbásku za III. Letos jsme se rozhodli, že uděláme jeho řádění přítrž a jasně ho označíme, aby všichni věděli, kdo je a hlavně, co je zač!

Proto vyhlašujeme anketu:

Pan Bragli 2001

Je to obdoba Oskarů nebo volby Miss. Nominován může být každý, komu se podaří narvat kolegu do krásného výstupu typu:

 1. Kopa hnoja
 2. Pěkná sra…
 3. Neplánovaný vyhlídkový let
 4. atd.
 5. atd.

Už se těším na Vaše příspěvky a nápady a hlavně NOMINACE.

Já sám mám tři želízka v ohni, tedy dvě nominace:
 1. Peklo - co si já pamatuji, řekl Magnuskovi: „To si dej, to je dobrý, je to kuře na špenátu a špenát je fakt super.“ No, špenát to nebyl a Magnusek si nepamatuje nic.
 2. Ex Beatle George - zjevil se z mlhy a deště a pravil: „To si dej, se mnou půjdem sundat lano, je to hezký žlábek, fakt v pohodě, sice firn, ale prima.“ Nakonec z toho byl bezva tobogán, kterej nekončil v bazéně, ale v šutrech a vyhlídkovým letem vrulníkem a dlouhodobým pobytem v nemocnici (nejen) v Popradě.
 3. Kalivoda neboli Kratinoha je nominován za bivak při sestupu ze Žabího koně. Bivak se konal po té, co se zmíněný horský veterán rozhodl nastoupit do klasického výstupu hřebenem za III. ve společnosti dvou dívek a v 17:00 hod. odpoledne.
  Šlo o záměr nebezpečného protřelého zvrhlíka? Nebo je to opět povedený žertík pana Bragliho? Proslýchá se z neověřených zdrojů, že výtečník chtěl zavolat Horskou službu, ale ta měla dost rozumu a rozhodla se nezasahovat. Možná neměl hoch dostatek ochrany a noc byla po čertech dlouhá. Nominace jako víno.

Na Poslední slanění 2001 chystáme předání putovní ceny, společně s průkazem, který pan Bragli musí nosit viditelně umístěn, aby nedošlo při doporučování cest k omylu. O podobě ceny - zda to bude věnec (určitě ne vavřínový) nebo urnička s vyrytým jménem se zatím vedou diskuse. Tak přidávejte vlastní náměty a nominace a na slavnostním vyhlášení nashledanou.

Hobre zdar! (Pozdrav hobrolezců neboli překližkářů:-)

Jindřich Jr.

Výsledek 2001

Bragliho cenu za rok 2001 obdržel Jiří George Vonka za výše zmíněnou příhodu ve Vysokých Tatrách.

Výsledek 2002

Bragliho cenu za rok 2002 obdržel Filip Rulík Šafránek za opravdovou píčovinu.


Výsledek 2003

Revoluce. Ověnčen byl Igor za originální postup při lámání obratle - svého obratle! Vzpomeňmež odkazu p. Bragliho a polepšemež se v novém roce. Trocha špatného svědomí přece za takovou prestižní cenu rozhodně stojí :-)


A kdo to bude letos? Zasílejte své návrhy: Jindrovi Rackovi ml. nebo Igorovi Novákovi!

NahoruNa zacátek stránky Zpet na úvodní stránkuzpet