Zeměpisné informace

Afghánistán

Barma

Bhútán

Čína a Tibet

Indie, Srí Lanka a Bangladéš

Nepál

Pákistán

Jak jsme se nořili hlouběji do nitra hor, krajina začínala být úchvatná a velikost nezměrná. Náš řidič měl ruku téměř nepřetržitě na klaksonu, aby ostatní varoval, že se blíží - přičemž nikdy neopouštěl prostředek silnice. Když jsem vylezl z dodávky, uviděl jsem řidiče, jak z kapsy u košile vytahuje velkou kostku hašiše a strká si ji do koutku úst.
U vchodu do restaurace stál za dřevěnou přepážku muž a každému zákazníkovi, který vešel dovnitř, položil několik otázek. Obyčejně byl odměněn nějakou zbraní, puškami a noži, které mu lidé z bezpečnostních důvodů přenechávali. Arzenál pistolí, AK-47, kulovnic, starých pušek s nabíjením vpředu a jakéhosi raketového odpalovače granátů dokázal člověku pořádně pošimrat nervy. Bylo přitom zvláštní, že tak málo lidí vypadalo ozbrojených, dokud je neoslovil vrátný, a teprve pak ze záhybů svých oděvů postupně vykouzlili divokou škálu zbrání.
Noční oblohu náhle osvítila hromová střelba z pušek a od černých kopců se nesla ozvěna palby těžkého dělostřelectva. Vzduchem se nesla změť výkřiků a lidé se hnali po silnici dolů. Restaurace na konci světa se rychle vyprazdňovala, zatímco vrátný chvatně vydával zbraně odcházejícím zákazníkům. Vousaté válečnické typy vybíhaly ven, otíraly si z úst čočku s drobky čapátí a přehazovaly si přes ramena zbraně. Přikrčeni proběhli kolem skupinky zmatených anglických horolezců a zamířili vzhůru po silnici.
„Co se děje?“ překřičel Tom kulometnou palbu.
„Nic vážného,“ klidně odpověděl major [styčný důstojník], „pouze jeden z těch bezvýznamných místních sporů. To se stává, pochopte. Každý má nějaké rodinné rozepře, ne?“
Nevěřícně jsme na něho hleděli, zatímco boj připomínající obléhání Bejrútu ozařoval noční oblohu. Náš rozený vůdce Richard [Haszko] skleslý u majorových nohou ze sebe vydal zoufalý sten.
„Rodinný spor? Tak tomu říkáte?“ zeptal se.
„Ach ano, pane. Jistě se to brzy uklidní. Někdo někoho urazil, možná dceru nebo matku nějakého muže. Ať je to cokoli, nic se neděje. Brzy to bude všechno v pořádku. Vůbec žádný problém, pane. Neznepokojujte se.“
Ustoupil jsem dozadu, zatímco po setmělých úbočích se rozlehla náhle sílící střelba. Po silnici projel policejní džíp se dvěma modrými majáky blikajícími na střeše a velmi pomalu se blížil k ohnisku kulometné palby. Pro dvojici nesmírně vystrašených nešťastných policistů v džípu to nepochybně problém byl a nejraději by s ním neměli nic společného.
Uprostřed vřavy se znovu objevil náš řidič se zbrusu novým větrákovým řemenem a přitom kouřil veliký a nechutně vypadající joint. Než palba ustala, řemen byl instalován na místo a utažen, zatímco policejní džíp se vrátil i se dvěma šťastnými a oddechnuvšími si strážníky. Pro nás to znamenalo, že musíme opět vyrazit na zrádnou a temnou karakoramskou silnici s řidičem, který byl úplně vyřízený z narkotik a nedostatku spánku.

(Redakčně krácená ukázka z knihy Joe Simpsona: Hra duchů)

Cestovní kanceláře

Na webowských stránkách cestovních kanceláří se může najít mnoho užitečných informací a návrhů nejen trekovacích tras:

NahoruNa začátek stránky Počet přístupů na tuto stránku: 983
(od 1. listopadu 2001)
Zpět na úvodní stránkuZpet