Gestola
(4860 m)

přístup tudy vede cesta
MapkaSchéma výstupu

Charakteristika:
Impozantní pyramida zdvihající se ze západní části Bezingské stěny. Nejjednodušší cesta vede ze západu po hřebenu přes vrchol Lalver (4350 m). V době našeho výstupu bylo na místní poměry málo sněhu a hrozil pád kamenů, proto byla tato cesta zavřená. Náhradou nám byl KCP doporučen výstup přímo stěnou. Z počátku se nám to zdálo dost šílené, ale cesta není technicky příliš obtížná. Složitější je pouze orientace ve stěně, která ja protkána spletí trhlin a séraků. Zapomenout nemohu ani na fyzickou a při zhoršení počasí (nám se samozřejmě poštěstilo) také na psychickou náročnost. Výška přes 4500 m už je docela znát. Nutno počítat s přespáním na sedle ve výšce okolo 4100 m.
Cesta:
Obtížnost: 3B
Celá cesta vede firnovým a ledovým terénem o sklonu maximálně 50° s několika málo strmějšími místy
Matroš:
Lano (doporučuji půlky), vývrtky, několik smyček, karabiny, cepín (stačí jeden turisťák, ale dva cepíny se neztratí), mačky a přilba. Věci na bivak (stan, vařič ...).
Přístup:
Z tábora Bezingi vede cesta po moréně nad ledovcem Bezingi až k bivak chatce Misseskoš. U chatky se schází dolů přímo na ledovec. Po ledovci pokračujeme dlouho a dlouho a dlouho až ke stěně, kde se ledovec rozdvojuje. Napravo proti stěně jsou po překonání krátkého suťoviště vidět travnaté terasy, ve kterých jsou dobrá místa pro stany. Jako prémie za námahu probíhají večer pár kroků od stanů zápasy kozorohů, které se v zoo jen tak nevidí.
Z tábora cesta trvá 5 - 6 hodin.
Výstup:
Po sestupu na ledovec a jeho překonání postupujeme labyrintem séraků v levé části firnového pole až na velké sněhové plato s obrovskými trhlinami. Plato přetraverzujeme doprava až ke skalnímu hřebínku, na který se dostaneme asi dvacetimetrovým suťovým žlabem. Po hřebínku bez obtíží stoupáme až pod firnovo-ledový výšvih. Jím pokračujeme vzhůru (kudy to pustí) až do sedla, kde se dá postavit stan (pozor na vítr v sedle). Z teras do sedla nám to trvalo asi 7 hodin.
Druhý den pokračujeme přes „předvrchol“ po hřebeni. Po sestupu z „předvrcholu“ traverzujeme vpravo a stěnou s několika strmými výšvihy se dostaneme až na vrchol. Ze sedla na vrchol 2 - 3 hodiny.
Sestup:
Sestup je možný ještě ten samý den opět cestou výstupu.

Jak jsme dopadli

© Petr Dusil, 2000NahoruNa začátek stránky Počet přístupů na tuto stránku: 362
(od 1. listopadu 2001)
Zpět na úvodní stránkuzpet