Ukju
(4346 m)

přístup tudy vede cesta
Mapka přístupuSchéma výstupu

Charakteristika:
Skalnatý a poměrně snadno dostupný vrchol v severovýchodní části oblasti Bezingi jsme využili pro aklimatizační a orientační tůru. Výstup byl úspěšný, ale kvůli špatnému počasí jsme okolní kopce vůbec neviděli.
 
Výstup: Jižním hřebenem
Obtížnost: 2A
Prvovýstup: A. Naimov, V. Andropov
 

Matroš:
Lano, několik smyček a karabin, případně mačky (možno nechat pod nástupem)
 

Přístup
U horolezeckého tábora Bezingi (2200 m) se přejde most a stoupá se po moréně na levé straně údolí Mižingri. Asi po 30 minutách se z morény odbočí vlevo. Překročí se řeka (doporučuju odpočinek) a pokračuje se po cestičce strmým travnatým svahem, který později přechází v suť.
Ve výšce 3200 m stojí bivakovací chatka pro 15 lidí. Nad chatkou ve výšce 3450 m je velká plošina vhodná k postavení stanů. Místa je opravdu hodně. Ve spodní části (vlevo po příchodu) je „studánka“. Po cestě směrem nahoru na levé straně stojí chatička (golubjatňa - „Holubník"), ve které má službu člen KCP.
 

Výstup
Od „Holubníku" vycházíme brzy ráno ještě za tmy. Po chvíli dojdeme na ledovec. Když se budete držet po jeho pravé straně, dá se jít i bez maček, ale zprava ze skal padají kameny. Bezpečnější (hlavně za tmy) je jít středem ledovce, kde jsou však zapotřebí mačky.
Asi 200 metrů před sedlem odbočíme vlevo na kraj ledovce odkud se zvedá široký suťový svah, kterým se vydáme nahoru (je to pěkná makačka). Ze sedélka pokračujeme po skalnatém hřebínku až na vrchol.
 

Sestup:
Nejjednodušší sestup vede cestou výstupu.
 

Jak jsme dopadliNahoruNa začátek stránky Počet přístupů na tuto stránku: 333
(od 1. listopadu 2001)
Zpět na úvodní stránkuzpet