Kinderkopf

O tom bájném uzlu jsem slyšel vyprávět, ale nikdo nikdy nevěděl jak se váže. Nakonec mi v debatě na ČHS někdo prozradil, že je to klasický trampský turbánek, jenom 2x, 3x či 4x obtočený. Poslal i obrázek, ale protože ČHS si předělalo stránky a starej šrot vyhodilo, tak tento 'originál' nemám a musím použít obrázek a popis z knihy F.A. Elstnera: 'Vázání uzlů' (nebo je to i v jeho starší knize 'Uzly, laso, bič'). Po popisu páně Elstnera připojuji dodatek pro horolezce, dutý prstýnek by nám totiž byl docela k ničemu.


Jednoduchý turban - uzel přátelství

Volně vázaný, první způsob:

  1. Na konci provazu vyvažte "brýle" a složte lodní smyčku (obr. 1).
  2. Zkřižte konce provazu, vybíhající ze závitů a veďte "bežící" konec v místě 1 pod, v místě 2 nad, v místě 3 pod, v místě 4 nad (obr. 2).
  3. Protáhněte celý běžící konec tímto směrem a máte základ třídílného turbanu.
  4. Roztáhněte z něho prstenec a vidíte jednoduchý, neopletý turban (tady jestli se nepletu končí jedno omotání turbanu a dál už to můžeme zvládnout sami - dvakrát, třikrát, čtyřikrát do domotat; pro úplnost nechám pana Elstnera domluvit...)

Obr. 1 Obr. 2 Obr. 3

Z tohoto "základu" vycházejí dva konce. Veďte běžící konec proti druhému konci podle šipky (obr. 2): v místě 5 pod, v místě 7 nad, v místě 2 pod, v místě 8 nad, v místě 4 pod, v místě 9 nad, v místě 7 pod, v místě 1 nad, v místě 8 pod, v místě 3 nad, v místě 9 pod, v místě 5 nad, v místě 1 pod, v místě 2 nad, v místě 3 pod, v místě 4 nad, až do místa místa 6. Zní to složitě jako každý popis ruční práce, ale skutečnost je prostá: běžícím koncem ovineme základ ještě jednou!


OK, takže máme řekněme trojitý turban. Prstenec z něj dělat nechceme, takže postupně utahujeme všechny konce a stahujeme uzel do jedné velké (pěkně složené!) koule. Ven si samozřejmě nechte koukat buď rovnou hotovou smyčku, nebo aspoň dva konce na svázání. První varianta je lepší. A když už máte kouli skoro hotovou, tak zjistíte, že se dá celá zplacatit a má šířku asi tak dvou, v lepším případě tří špagátů. Takže je potřeba uzel bambulák něčím vycpat. Nejlépe konci špagátu. Někdo doporučoval kus šutru, ale jiný mu oponoval, že to už je skoro vklíněnec. Takže šutry ne! Ten špagát to vycpe celkem dobře. Prostě uvázat tenhle uzel není práce na pět minut a když si ho jednou uvážete, tak si ho tak asi dlouho necháte.

Poznámka: při lezení se často plete! Obzvlástě v hlemzárnách / dřípárnách, ale bohužel zrovna do takovejch cest by si ho člověk radši vzal... Monkey's Fist Knot další povedená bambule - "Opičí pěst"


(autorská kráva za tento článek patří Ajdamovi)