Nejen recenze

Riskantní dobrodružství

Riskantní dobrodružstvíV místnosti, kde se náš rozhovor odehrával, se náhle zablesklo pronikavým světlem. Otočil jsem se a uviděl vysokého, špinavého, vousy zarostlého muže s fotoaparátem a velkým elektronickým bleskem. Zcela nepochopitelně se chystal ke druhému snímku. Každá příručka pro cestovatele na prvních stránkách nabádá, aby se nefotografovala „oficiální a důležitá“ místa. Ten člověk vyloženě pokoušel své štěstí. Pravidla jsou jasná. A i selským rozumem pochopitelná. V zemích třetího světa jsou prostě věci, které se nedělají. Jakékoli obtěžování vládního orgánu, obzvláště pokud je ozbrojen, je opravdovým hazardem.

Strážcovy oči se stáhly vztekem. Instinktivně jsem poodstoupil, abych nestál mezi těmi blázny. Fotograf ale odložil svůj aparát a na vojákův vztek odpověděl milým úsměvem a kajícným výrazem ve tváři. Lámanou angličtinou se silným slovanským přízvukem žádal o odpuštění. A opravdu se mu podařilo toho bručouna přesvědčit, že nesnížil jeho autoritu a neohrozil postavení místního vládce. Hrozící konflikt byl zažehnán a fotograf mělo svůj obrázek. Pokud by nejdříve žádal o povolení, určitě by byl odmítnut.

A tak jsem poprvé potkal Miroslava Šmída, divokého a talentovaného českého horolezce, který se tam u vchodu do Mount Kenya National Park snažil uklidnit ozbrojeného strážce.
Jim Haberl se právě vracel z úspěšného výstupu na Mt. Kenya a pak se společně s Miroslavem Šmídem vypravili na Kilimandžáro:
[Na hraničním přechodu mezi Keňou a Tanzanií] jsem ustoupil stranou a uvolnil místo Mirkovi. Položil doklady na stůl a čekal. Všimnul jsem si, že má švýcarský pas. Bylo mi to divné (…) v bezpečí autobusu jsem již nemohl zvědavostí vydržet: „Jak je to s tím švýcarským pasem? Myslel jsem, že jsi z Čech…“
„Taky že jo. A oficiálně teď mám být ve Švýcarsku na přednášce o lezení na Pamíru.“
Fritz si přisedl a pokračoval: „Mirek má pas mého kamaráda. Od českých úřadů nedostal výjezdní povolení do Afriky, a tak musíme improvizovat…“

Kniha RISKANTNÍ DOBRODRUŽSTVÍ popisuje kromě zmíněného výstupu na Mt. Kenya a Kilimandžáro, tragédii na K2 (stejná kapitola je i v knize Bílé peklo), výstup na Ďáblův palec (Aljaška), skialpinistický trek kolem Hanuman Tibba (Indie) a záchrannou akci v Cordillera Blanca. Na rozdíl od hrdinů HK Vyšehrad měl Jim pod Alpamayem zcela odlišné zážitky. Při aklimatizačním výstupu na protilehlou Quitaraju (6038 m) byla trojice jeho kamarádů zasažena lavinou, která jednomu z nich zlomila nohu. Druhému ze zasažených, Mattovi, se sice moc nestalo a aktivně se podílel na první pomoci, ale v jednom okamžiku si sundal protisluneční brýle a zapomněl si je zase nasadit - následovala sněžná slepota a na několik dnů byl vyřazen z činnosti.
Na záchranné akci se nakonec podílelo 22 horolezců z 8 zemí a za tučnou zálohu 15000 USD i vrtulník Fuerza Aerea de Peru. Popis záchranné akce je zajímavý i poučný. Kdo z peruánských hrdinů HK Vyšehrad sebou nosí na výstup injekce s morfiem?

Od Jima Haberla (*1958) si další články nebo knihu už nikdo nepřečte: zahynul pod lavinou na Aljašce v roce 1999.

Jim Haberl: RISKANTNÍ DOBRODRUŽSTVÍ. Přeložil David Tajovský, odpovědný redaktor neuveden. Vydalo nakladatelství Altituda, Vsetín 2001, 1. vydání, 204 stran, náklad neuveden, doporučená cena 275 Kč.

© František Vítek, 2001

Další recenze:NahoruNa začátek stránky Počet přístupů na tuto stránku: 685
(od 1. listopadu 2001)
Zpět na úvodní stránkuZpet