Zdravověda

Pro větší přehlednost je zdravověda rozčleněna na několik kapitol:

Problematika aklimatizace a akutní horské nemoci a jejího léčení:

Externí odkazy:

Úvod

Cestovní lékárna by vedle cestovního pasu a zdravotního pojištení měla být ve výbavě každého horolezce. Její náplň se řídí délkou pobytu, způsobem cestování, počtem a předpokládanými obtížemi osob, pro které je určena. Před cestou je nutno zkontrolovat, zda léky nemají prošlou dobu použitelnosti, a zjistit na příbalových letácích, zda hrozí nesnášenlivost na některý lék nebo které léky nelze užívat společně. Vůbec nejlepší je před dalekou cestou navštívit specializovaného lékaře (např. oddělení tropické medicíny, okresní hygienické stanice ap.), který poradí zda a jaké očkování je zapotřebí. Před odjezdem je dobré zkontrolovat si aktuální zdravotní stav a nechat si prohlédnout a případně opravit chrup. Více o tropických nemocech a nebezpečenstvech je v přiloženém textu.
Nezbytné jsou léky proti bolesti a teplotě, léky proti průjmům a zažívacím obtížím. Vhodné jsou i rehydratační roztoky na doplnění tekutin. Antibiotika sice nepatří do rukou laika, při pobytu v místech, kde není dosažitelná lékarská péče a je nebezpečí z prodlení, například vysoké horečky trvají déle než den, či se objeví krvavý průjem s vysokou horečkou, je však vhodné užít antibiotikum se širokým spektrem účinku. Jakmile je to možné, je nutno vyhledat lékaře. V lékárničce by rovnež neměly chybět léky k ošetření očí, léky proti nespavosti a depresi, léky proti plísním, prostředky na desinfekci vody, repelenty na odpuzování hmyzu a insekticidy na hubení hmyzu. Pro bezpečný sexuální život (nejen) mladých horolezců jsou samozřejmostí kondomy. Přehled sexuálně přenosných chorob je v přiloženém souboru.
Do všeobecné výbavy dále patří opalovací krémy s UV filtrem, lůj k ošetření rtů, teploměr v pevném pouzdře, pinzeta, sluneční brýle s UV filtrem a náhradní dioptrické brýle. Při cestách do tropů a subtropů je vhodná antimalarická profylaxe.
 

Při dlouhých letech hrozí ucpání cév

Studie odborníků z Velké Británie tvrdí, že při cestování letadlem na dlouhých linkách se u mnoha lidí tvoří krevní sraženiny, které mohou dokonce ohrozit jejich život. Nebezpečí hrozí zejména lidem cestujícím v ekonomické třídě, kde je nejméně místa k pohybu. Když pasažér několik hodin sedí na jednom místě a nepohybuje nohama, může se ve velkých žilách v jeho noze vytvořit krevní sraženina. Pokud se sraženina utrhne a ucpe srdeční či plicní tepnu, nastává téměř okamžitě smrt. Za poslední dva roky zemřeli na selhání krevního oběhu kvůli „syndromu turistické třídy“ prokazatelně tři lidé. Posledním případem je smrt Britky Emmy Christoffersové (28), která zemřela letos v říjnu po dlouhé cestě ze Sydney do Londýna. Před nástupem do letadla prý neměla žádné zdravotní problémy. Co dělat při dlouhých letech, kdy hrozí ucpání cév (tzv. syndrom turistické třídy), se dozvíte v kapitolce o cestování letadlem.
 

Příklad cestovní lékárny

(spíše už expedičního charakteru)

dr. Krásná

V případě potřeby je pochopitelně nejlepší mít poblíž schopnou doktorku (viz obrázek vpravo:-). Proto by se standardní součástí kletru měla stát malá cestovní lékárna. Nutné jsou zejména základní potřeby pro první pomoc při poranění nebo úrazu, jako tlakový obvaz, sterilní čtverce, náplasti, antiseptikum, elastické obinadlo. Lékárnička může být pochopitelně menší na víkendové lezení na písku (obvazový materiál, základní léky na bolest, alergii, opici) nebo trochu větší na týden ve Vysokých Tatrách (dtto + materiál na fixaci zlomenin atd.).
 

Některé výše uvedené léky jsou jen na lékařský předpis. Doporučujeme tenhle seznam prostě vytisknout a přinést jej do lékarny. Jistě něco poradí. Množství léků závisí na délce pobytu a počtu vyčůranejch kámošů, co se vždycky spoléhají na ostatní.

Za konzultaci děkuji MUDr. Petru Macholdovi.

VysvětlivkyNahoruNa začátek stránky Počet přístupů na tuto stránku: 3956
(od 1. listopadu 2001)
Zpět na úvodní stránkuzpet