Horolezecký klub Vyšehrad

Schemyk s vámi


Pouští a prérií - autotramping po USA

Zaslal: magnus,  19.11.2017

Report nejen z Juta-hu

Frčíme Londýn-Frisko dvoupatrákem, jak na posázavskym pacifiku. Osadu na břehu Pacifiku ale hlídá jinačí šerif:

- "Kam jedeš, nuláku?"

- "Na Nashville ti prdim, obloučkem přes Yosy na jih a doleva, tam co ční červený kamení."

- "Aha. Tak znova."

- "Přes Yosy na jih a doleva, ..."

- "Aha. Tak znova."

...

Nakonec nás pustili - asi že známe, jak se vážou uzly :-)

 

Půlka září a navíc sobota, Údolíčko praská ve švech. Něco kratšího na rozpruž a za tmy nenápadně pod Capa do lesa. Kdybychom věděli, jaký šutropád se tam za dva týdny chystá, lehli bychom si asi kousek bokem ... no co už.

Rozpruž

 

Ráno rýchlo&chýtro na East buttress (5.10b), středobod Krysího seznamu pro tento měsíc. Odškrtnuto, a úplně zadarmo to teda není. Pokud si někdo taky myslíte, že třeba 5.7 se dá vyjet na kole, doporučuju vozkusit.

East buttress

 

Další noc v zóně dopadu a ráno odjezd. Ozývá se ale ještě můj seznam a musíme mu v zatáčkách před Separátem přibrzdit. Slavný Phoenix, údajně první 5.13 ve vesmíru, si žádá pokus. Ne teda že bych se 2x cejtil. Našli, slanili, navázal se, nastoupil ... a nic.
- „Jak nic?“
- „ Nic“ :-).

Lepší padnout s rachotem než vyhrát bez povyku? No nevim ... (Phoenix)

 

Incredible Hulk je taková Volovka High Sierry. U Žabích ples se choulí 2 Korejci, jinak nikde ani noha. Z Polska totiž duje krutý severák a těch pár stupňů, co jich nad nulou zbylo, spolehlivě rozfouká po kraji. Přesto zkoušíme zdejší Štáflovku (Positive vibrations, 5.11). Lezení parádní, ale po pěti dýlkách má severák jasně navrch. Lehce dobrodružné slanění naštěstí dopadlo, takže remíza. Druhý den je jak přes kopírák, strategicky ustupujeme.

Incredible Hulk a jeho psí počasí

 

Pine Creek u Bishopu, skalkaření na žule. Top oblast Bishopu na parné letní dny - to hlavní se odehrává v soutěsce, kam v 10 dopoledne přestane svítit a začne fučet. Pár dní si hrajem na fešáky tvrďáky, ale platí na nás mráz i sníh. Je čas vyměnit mrazák za troubu.

Soutěska v Pine Creeku. Ta hrana od paneláku je profláklá Ecstasy (5.13a). Nahoře ve žlabu by se asi dalo solidně zalyžovat.

Krysí pokus v populárce Sheila (5.10a)

Na hraně paneláku

 

Na rozmražení Death Valley, a další den se krajina žhaví do ruda - konečně červený kamení. Red rocks - kaktusy, skály, písek, vedro, ve stínu dobrý. Vyzobáváme pár tříhvězdičkových populárek - Cloud tower (5.11d), Velvet tongue (5.12d), Levitation 29 (5.11b). Něco na práci by tu ještě zbylo, ale už zase roztáčíme volant směrem na Zion.

Jizerská magistrála po oblevě (Death Valley)

Červený kamení

Cloud Tower

Velvet tongue

Levitation 29

(Podle Lynn Hill jedna z nejbáječnějších cest. Nás zas tolik nenadchla, zjevně se Lynndě nevyrovnáme ani vkusem.)

 

Zion se před Yosemitama rozhodně nemusí stydět, za panoramata ani za davy. Největší dobrodružství – ubytovat se v kempu. Okolo je pískovce na spoustu Skaláků. Lezeme spolu jednu moc pěknou (Shune’s buttress, 5.11c) a jednu pěkně jedovatou (Plan B, 5.12b) cestu. Mezitím dorazili Kobíkovci, tak mícháme družstva. S Alešem se jdeme podívat na Moonlight buttress (5.12c/d) – parádní linku, na kterou prej ani neni potřeba lano. Z jedenácti dýlek je šest v kuse za sebou bombózních, všechno sokoly a prstovky okolo 5.12. Nám se lano celkem hodilo, dokonce ani RP neklaplo, no stane se.

Shune's buttress, Aleš to prej má vylezené i s nohou v sádře

Aleš v Moonlight Buttress


Krysokočičí tým si mezitím užíval oblíbeného bolehlavu - Headache (5.10). A že si holky nestihly všechno povědět, dáváme po resťáku repete ve stejné sestavě. Space shot je další smělá lajna v podobné klase jako Moonlight, akorát dole třídí plevy jedna třináctka. Ovšem stěnová, s nejtama - to by mohlo pustit. Když to vylez i ten Honnold ... Nakonec se z toho vyklubalo 5.13 za 1 krok, který nepustil, ale A0 je taky styl. Pak už zajedou prsty do spáry a není co řešit - teda kromě toho, že ve spáře nedrží :-)
Dámy se ani tentokrát neflákaly a vybojovaly čtyřdélkovou Gypsys curse za 5.10.

Gypsys curse

Space shot

 

Indian Creek je dokonalé pohřebiště ambicí. Spáry často jak podle pravítka, nohy okolo nula. Není úplně jednoduché najít něco těžšího, kde by si člověk zabojoval a přitom nevisel jako pytel u každýho frienda. Chce to holt šťastnou ruku, nebo se pořádně vyšťavit a zabojovat si v žábovici.
Potkali jsme ale Špicála s Růžou, tak aspoň máme z toho snažení pár fotek.

Pohoda v IC 

IC v pohodě

 

Zlatým hřebíčkem do rakve zájezdu jsou pískovcové pouštní věže okolo Moabu. Leckdy je zásadní k věži se dostat, a vlastní lezení už je pak jen taková ozdobička za odměnu ... asi jako při odškrtávání odlehlých skvostů třeba v Jizerkách.
Začínáme ve trojce s Růžou a na jistotu - Castleton tower (North face, 5.11) a Rektorka (Fine jade, 5.11). Tam je přístup v pohodě, pevnej šutr, paráda.

 

Castleton tower a Rectory

 

Fine Jade na Rektorku. Zmlsaně jsme si vylezli už jen ty hezký první dvě dýlky. A to ani ne všichni, díky rozbitému Krysímu prstu.

 

Neuvěřitelnou Standing rock jsem měl na seznamu hodně vysoko. Přístup dlouhej a náročnej - podle zvolené varianty buď finančně nebo fyzicky. A pak lezení pochybné kvality na přerostlou a přezrálou Taktovku. Doma jsem s tímhle výletem kupodivu nepochodil, ale Špicál mi naštěstí domluvil rande s partou VŠAKácké omladiny, co právě přijela z Yosů nadržená na pořádnou pískovcovou lezbu. 5 hodin pochodu kvůli jedné hodině lezení bylo přesně to, proč sem jeli :-)

Standing rock
(krabička od sirek pod nástupem není moc vidět, tak měřítko jen slovně - výška asi 100m)

Honem nahoru, než to spadne

 

A veskrze božský závěr - Mojžíš a Zeus. Po neúspěšné offroadové vsuvce (prej se tam dá dojet i běžným autem bez 4WD ... no nevim)  balíme deku-spacák-celtu-pytel, a kanady vržou na nohou. Za soumraku skáčeme po hlavě Mojžíšovi (konečně taky vrcholovka!), ráno škrtáme Zeuse, a to je konec pískovcové sezóny.

Moses

Zeus

Mojžíšův cancák

 

A to je celý. Rumpf s vámi.

  Magnusek

 

Komentáře:
Slušná práce    od: Magdalenka 23. 11. 2017  20:39
Zjevně dobrej oddíl. Škoda, že jsme se tam minuli. Skoro přesně téměř o rok. Mojžíš s vámi.
Bóže, jak závidím !    od: PeS 19. 11. 2017  23:57
Bohužel jsem tyto úžasné oblasti stihl navštívit dvakrát už jako starej tlusťoch. Lezení jsem si tam moc neužil a čundroval jsem tam jenom v kaňonech. Ale i tak je to taková paráda, že by to každý lezec měl navštívit, alespoň jako čundrák.
Bezva článek z Trampování v zaslíbené zemi Trampů.    od: GASTON 19. 11. 2017  23:40
Ahoj Kamaráde!
Tak jsem ten elektrocancák přečetl jedním dechem.
Moc pěkný povidání.
Doufám že na slanění zalomíme palec.
Nový komentář
 Zadání nového příspěvku: 
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Opiš bezpečnostní kód:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-tři:

Rulík 15.10.2018  08:43
Ahoj, minulou sobotu jsme hájili barvy Prahy na Kozelkovské dvanáctce - sice jsme nevyhráli, ale bojovali jsme myslím docela statečně (22 cest, bodově už nevím, ale i nějaká ta sedma tam byla, tak ne úplně špatně) a účast se určitě taky počítá :o)

Nějaké to info z velezávodu je zde: http://www.lezec.cz/clanek.php?key=15046&nazev=kozelkovska_dvanactka_2018
Jindra 08.10.2018  11:27
Zdar!
Zřídili jsme na facebooku uzavřenou skupinu pro komunikaci o lezení!
Nechcete se přidat???
Napište mi připojím Vás.
Jindra
Kaděra 01.10.2018  10:10
Zdar
Potvrzuji rezervaci Potoka.
Magnusek 12.09.2018  00:59
Rumpf!
Před deseti lety třicátiny ve Žlebu - vzpomínáte? Epidemie cholery, JIPka, týdenní pracovní neschopnost, a vímjácoještě. Inkubační doba toho moribundusu je právě 10 let, takže uzrál čas na opáčko. Tentokrát jistě bacilovi ukážeme. Nabalte Ercefuryl, Imodium apod., a doražte 9.11. večer k Dědasovi na Mladostov (je to tam, co měl vloni Hofi post-svatbu, viz www.mladostov.cz). X-Masso tentokrát nahradí Konvrzek s Kalivoďákem, jinak bude všechno stejný jako kdysi. Kdo chce spát, ať si veme spacák. Kdo chce spát ve dvou, ať si radši veme i druhýho/druhou.
Vymejšlet furt nějaký dary je opruz? Tak se na to s klidem vyser :-)

Kdo se rekvalifikuje na docenta historie, tak pro něj paní Krysa pořádá od 16h prohlídku Valdštejna s výkladem v hebrejštině, případný zájemec je prosen ozvat se předem (samozřejmě v hebrejštině).

Tak se těšim na nový historky ze špitálu.

mg
Rulík 25.08.2018  10:46
Ahoj, před dvěma týdny jsem se vrátil z přechodu hřebene Mt. Blancu přes kopce Bérangère/Dômes de Miage/Bionnassay/Goûter/Blanc/Maudit/Tacul/Midi. (v průvodci najdete pod "Mont Blanc’s Royal Traverse"). Nějaké to foto je zde: https://photos.app.goo.gl/RQFRUiSgbuXWUQQ59
Výlet parádní, některý z těch fotek se snad taky docela povedly :)


A pokud by někdo příležitostně chtěl doplňkově zalízt v Bretani nebo Normanidii, ještě třeba pro inspiraci nějaký fotky z takový cesty tady: https://photos.app.goo.gl/ZXcpbdJd9ENSJjVJA. Navštívené oblasti Pen-hir (Bretaň) a Val San Martin (Normandie). Jezdit tam za lezením je dost nesmysl, jako doplnění výletu to ale třeba může být zajímavý. Resp. hlavně ten Pen-hir, St. Martin bych asi moc nedoporučil, pokud zrovna někdo není milovníkem bílého vápenitého prášku, kterým je po dni lezení kompletně obalen..